מה ההבדל בין כושר קרבי לכושר גופני

שמי הוא ל' מגבש באחת מסיירות העלית הצהליות, מדריך כושר קרבי מוסמך וחלק מחברת אדרנלין כושר קרבי המכינה בני נוער מכלל גזרות האוכלוסייה לשירות משמעותי ביחידות החוד הצהליות ובהצלחה יתרה. 

כחלק מתפקידי הבכיר בחברה אני נתקבל ולא מעט פעמים בשאלה שמפרה את האיזון והסדר בן שני ענפים אלו ויוצרת כאוס מוחלט. 

היום החלטתי לשים לעניין סוף ולהעניק מענה פרטני לעניין זה על מנת להבהיר אחת ולתמיד את ההבדלים בן שני מקצועות אלו, כושר גופני מחד וכושר קרבי מאידך.

מצא את ההבדלים

ההבדל בן שני אלו הוא שכושר גופני הוא תחום אחד בודד ממכלול יכולות אותם תתבקשו לרכוש בענף הכושר הקרבי או בשמו השני הכנה לצה"ל

כושר קרבי הנה הגדרה כוללנית שהגיע על מנת יצור מיתוג לתחום ההכנה לצהל ולא יותר מכך, מעין שם רווח בפני כולם על מנת לתת הכרה ראשונית לתחום שלם שכל מהותו הנה הכנת בני נוער או לוחמי מסלול לקראת המיונים הקדם צהליים, לבנות המסלול המורכבות והמבצעים האורגנים שמגיעים מיד לאחריהם. 

מדובר בענף שלם המורכב מארבע אלמנטים, מבינהם : כושר גופני, מנטליות, יכולות וורבליות ודינמיקה קבוצתית, אלו מתאגדים למושג אחד ובהם יתבקשו לעמוד המועמדים השונים בהליכי הקליטה השונים בצבא ההגנה לישראל בכלל ומערך יחידות העלית בפרט. 

איך כושר קרבי בא לידי ביטוי

תשובה זו אעניק לכם ע"י בוגרי מצוותי הכושר הקרבי השונים בארץ אשר עמדו חסרים תחילת הדרך כדי לחתום את המיונים הצהליים ביתר שאת ( הצלחה מרובה) בסופה


ל' טייס בחייל האוויר הישראלי ( אדרנלין כושר חיפה ) 

חוסן נפשי, ביטחון ומודעות עצמית עצמי אלו היו הערכים אותם הטמיעו בי במסלול ההכשרה המבודל של אדרנלין להם הייתי זקוק יותר מכל, מנער הססן לאדם בעל נוכחות שניחן במכלול יכולות שהובילו את העדר ונחתם בתוצאת "עבר" של גיבוש טייס אחרון.
שינוי משמעותי לו אחראי אגף מדעי ההתנהגות בחברה שהתבטא בסדרות קצה בהם רכשתי יכולות וורבליות, פיקודיות ודינמיות אותן מצאתי באימוני השגרה הצוותים ועד לתכנים ייעודים שהפכו אותנו ממלש"בים שרוצים, לכאלו שמגשימים.

א' לוחם ביחידת מגלן ( אדרנלין כושר קרבי רחובות )

מדובר בהליך הכנה שידע להתאים את החניך למטרותינו בפועל וזו באמצעות אגף הסטטיסטיקה שפיתח טכנולוגיה מתקדמת שיודעת לבצע התאמה מלאה לאופי המלש"ב שלפניה והיחידה אליה מכוון דרך.

לאחר סימולציית גיבוש יחטיות צנחנים ( דובדבן /מגלן) והניתוח הנזכר לעיל הם התאימו לנו לבנת מסלול ייעודי שארך כחודש ימים אשר שם דגש על המקצועות אותם נדרשנו לשפר כגון ההתנהלות הדינמית, יצירתיות , יכולות הנהגה פיקוד וכיוצא בזה.
לבנה שהביאה אותי לידי ההבנה כי ישנו בסיס עמוק למשפט החקוק על גבנו "הניצחון דורש הכנה מוקדמת" אותו הפכתי למציאות ובאמצעותו חתמתי את עתידי ביחידה.


ד' מפקד ביחידת עוקץ ( אדרנלין כושר קרבי באר שבע )


יכולות פיזיות העולות על גדר הרגיל אותן השגתי מאימונים צוותים, אימוני שטח וח"כ מבוקרים מצד אגפי מקצועות הספורט והכושר הקרבי.
מלש"ב שענף הספורט בכללותו לא היה מענייניו עד ליכולות אתלטיות של ספורטאי מצטיין כדי שאהפוך למוערץ בעקבות כך עוד מהרגעים הראשונים במיונים הקדם צהליים ( גיבוש יחטיות גולני ) ועד למסדר הדמעות שאישש בפני ( הוכיח ) את מה שמסרו לי באדרנלין, אנחנו מתחייבים לכם לתוצאות

לאן תמליץ לקוראים להצטרך כדי להכין את עצמכם לשירות משמועתי בצה"ל

כיום ישנה חברת הכנה לצה"ל וכושר קרבי מבודלת שהצליחה לעשות את כל ההבדל ולהעניק מושג חלוצי וחדש לענף הכושר הקרבי העונה לשם " ענף הכשרות ביטחוניות " אותו משכללת כבר מעל עשור כדי להוציא סיפורי הצלחה חסרי תקדים של משתתפיה בה אני שותף לדרך.

חברה שלקחה תחום זה צעד אחד קדימה ויסדה קורס הכשרה ייעודי המסוגל להתאים את מועמדיו ליחידות המתבקשות ותוך התחייבות מלאה לכך.

מסלול הכשרה המושתת על מקצועיות ודייקנות כאחד ופועל בשת"פ מלא למול מערך יחידות העלית הצהליות, משרד החינוך והביטחון וכיום עומד כנותן המענה הבלעדי למלש"בים המבקשים להפעיל למערך זה.    

משכך, התשובה כלך היא דיי ברורה, מדברי חניכי הפסקה הקודמת ושלי בזו שלפניכם, אני ממלית בחום רב ובצורה שלא משתמעת לשני פנים על אדרנלין כושר קרבי.

חניכי אדרנלין באימון
תוכן עניינים

עוד באותו נושא...