פעילויות גיבוש לילדים ששווה להכיר

המיומנויות הנלמדות מגיבוש צוות הן חלקים חשובים בהתפתחות אישית וקבוצתית אצל ילדים. במהלך פעילויות גיבוש לילדים יש להם הזדמנות לתקשר אחד עם השני ולעבוד לקראת מטרה משותפת. על ידי תרגול להיות חבר צוות יעיל ומנהיג צוות, ילדים מפתחים ביטחון ביכולות שלהם.

מדוע בניית צוות חשובה?

המיומנויות הנלמדות מגיבוש צוות הן חלקים חשובים בהתפתחות אישית וקבוצתית אצל ילדים. במהלך פעילויות גיבוש צוות, לילדים יש הזדמנות לתקשר אחד עם השני ולעבוד לקראת מטרה משותפת. על ידי תרגול להיות חבר צוות יעיל ומנהיג צוות, ילדים מפתחים ביטחון ביכולות שלהם. למידה כיצד לעבוד עם אחרים ותקשורת הם תוצרי לוואי חשובים של בניית צוות.

עבודה כצוות

בניית צוות עם ילדים פירושה שאתה מפתח את יכולתם לעבוד יחד לקראת מטרה משותפת. זה מקל על העבודה או העבודה כי הילדים עובדים יחד. כאשר צוות עובד יחד כדי לפתור אתגר, כולם בקבוצה מנצחים ולכל הילדים יש חוויה חיובית. ערכו פעילויות גיבוש צוות עם ילדים ששמות דגש על שיתוף פעולה ושיתוף פעולה, לא תחרות. המיומנויות הנלמדות מלהיות חלק מצוות נחוצות לפעולה חיובית בחיי היומיום בבית הספר, בעבודה ובקהילה.

ביצוע פעילויות בניית צוות עם ילדים יכול לעזור לילדים לעבוד על פיתוח המיומנויות הבאות:

  • פתרון בעיות
  • תִקשׁוֹרֶת
  • שיתוף פעולה
  • הַקשָׁבָה
  • הערכה עצמית
  • החלפת רעיונות
  • עבודה עם אחרים וקבוצות שונות
  • מַנהִיגוּת
  • חשיבה יצירתית

פעילויות המעודדות בניית צוות בין ילדים

פעילויות אלה פועלות היטב הן עם ילדים גדולים יותר בגיל הגן והן עם ילדים בגיל בית הספר.

פעילות: "חתולים וכלבים"

חומרים: אין
גיל: ילדים בגיל הגן
תיאור: זוהי פעילות מצוינת ליצירת צוותים או קבוצות. כל ילד חייב לבחור להיות חתול או כלב, והמטרה היא למצוא ולהצטרף לאחרים מאותה חיה. ילדים חייבים להשמיע את הקול של החיה שלהם כדי לאתר אחרים כי כולם עצומים. המשחק נגמר כאשר כל הכלבים והחתולים מצאו זה את זה. ילדים עשויים להציע בתורות חיות מלבד כלבים וחתולים.

פעילות: "יצירת יצירת אמנות"

חומרים: פיסת נייר גדולה, עפרונות צבע, צבע או טושים
גיל: גיל הגן או בית הספר
תיאור: החליטו על נושא ליצירה. פרשו פיסת נייר גדולה על הרצפה ובקשו מהילדים לעבוד יחד כצוות כדי ליצור יצירת אמנות המבוססת על הנושא הנבחר. עודדו את הילדים לחלוק רעיונות ולחלק חובות כדי ליצור יצירת מופת.

פעילות: "קשור אותי"

חומרים: חתיכת חבל. החבל צריך להיות לפחות 1-2 רגל לכל ילד.
גיל: גיל בית ספר
תיאור: המשחק הזה דורש מהילדים לעבוד על בעיה. קח את חתיכת החבל וקשור קשר בערך כל 2 עד 3 רגל. צריך להיות קשר אחד לכל ילד. הנח את החבל ובקש מכל ילד לעמוד ליד קשר. בקש מכל ילד לתפוס את החבל ביד אחת, אוחז בצד של קשר. הילדים צריכים להשתמש ביד חופשית כדי להתיר את הקשר. ילדים צריכים לעבוד יחד כדי להבין איך להתיר את הקשרים מבלי להרפות מהחבל. לאחר כל פעילות, דנו בכמה מהשאלות הבאות לבניית צוות: האם הקבוצה שלכם עבדה יחד? איך התקשרה הקבוצה? מה למדת מפעילות זו?

פעילות: "פעילות פאזל קבוצתית"

חומרים: פאזל
גיל: גיל הגן או בית הספר
תיאור: קח פאזל מהכיתה שלך וחלק את חלקי הפאזל בין הילדים. בקש מהילדים להרכיב את הפאזל כצוות. עודדו אותם לתקשר ולשתף פעולה כשהם משתמשים בחלקים כדי להשלים את הפאזל.

רעיונות אחרים לכיתה התומכים בפיתוח מיומנויות בניית צוות

פתרון בעיות
עודדו את הילדים לחשוב באופן עצמאי על ידי שאילת שאלות פתוחות לאורך היום. דוגמה: חוסה רוצה לשחק עם הבלוקים וסיירה כבר משחקת איתם. שאל את חוסה, "עם מה אתה יכול לשחק עד שיגיע תורך לשחק עם הבלוקים? מה עוד יש לנו בכיתה שאתה יכול להשתמש בו כדי לבנות משהו?"

תִקשׁוֹרֶת
תקשורת טובה נחוצה לצוותים מצליחים. למדו את הילדים לשלוח מסרים ברורים במהלך היום ובכל הפעילויות בכיתה. קבל את מלוא תשומת הלב שלהם למה שנאמר, עודדו אותם לשאול שאלות אם הם לא מבינים, ובקשו מהם לחזור אליכם על הנאמר.

שיתוף פעולה
ללמד ילדים להתחלף היא דרך מצוינת לפתח שיתוף פעולה.

הערכה עצמית
מתן בחירה לילדים עוזר להם להרגיש שיש להם שליטה מסוימת על מה שקורה. זה יכול להיות פשוט כמו לשאול אותם באיזה טוש צבע הם רוצים להשתמש או באיזה צבע כוס הם רוצים לחלב שלהם בזמן החטיף.

החלפת רעיונות
פרויקטים קבוצתיים הם דרכים לילדים להעלות רעיון ולעבוד בצוות על פרויקט. לדוגמה, תנו לילדים לעבוד על שמיכת נייר. המורה או הילדים יכולים לבחור את הנושא לפרויקט. בקש מכל ילד ליצור יצירת אמנות על פיסת נייר מרובעת. לאחר השלמת התמונות, ניתן להדביק אותן יחד על מטלית נייר. הפרויקט המוגמר יכול לשמש כתצוגה בכיתה.

מַנהִיגוּת
תן לילדים את ההזדמנות לקחת תפקידי מנהיגות בכיתה. צור מצבי מנהיגות בצורה של עבודות בכיתה. ודא שלכל אחד תהיה הזדמנות לקבל תפקיד מנהיגותי כגון מחזיק דלת, עוזר חטיפים, מוביל קו או עוזר ניקיון.

פעילויות גיבוש לילדים
תוכן עניינים

עוד באותו נושא...